Dzisiaj dziesiąty raz spotykamy się podczas “Narodowego Czytania”. I głośno czytamy - tym razem “Moralność Pani Dulskiej”. Akcję rozpoczął prezydent Bronisław Komorowski z okazji dwusetnej rocznicy najazdu Napoleona na Rosję, w czasie którego miał miejsce “ostatni zajazd na  Litwie”, który opisał Adam Mickiewicz w “Panu Tadeuszu”. I to właśnie jego fragmenty czytali uczestnicy pierwszej akcji “Narodowe Czytanie” w 2012 roku.

W tym roku bohaterką akcji jest “Moralność Pani Dulskiej”, Gabrieli Zapolskiej. Napisana w 1906 miała swoją premierę na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie

Zaproszeni goście fragmenty “Moralności Pani Dulskiej” czytali dzisiaj na placu przed I Liceum Ogólnokształcącym w Kolnie. Jedną z osób, które biorą udział w akcji jest też Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

“Niezbyt często mamy okazję czytać głośno - chyba, że mamy już wnuki. Poza tym na co dzień częściej czytamy pewnie pisma, które musimy podpisać niż książki.

Ale warto to zmienić. I znaleźć czas, żeby usiąść w spokoju, z książką w ręku. Taka pożyteczna chwila relaksu.

Możemy się wtedy przenieść do dowolnego miejsca, poznać dowolną historię, przenieść w każde miejsce na świecie. Książka może być oknem na świat. Ale takim analogowym, zupełnie innym niż telewizor, bo pobudzającym naszą wyobraźnię.

Nasze dzieci pewnie się zastanawiają, po co tyle czytać, skoro na podstawie tak wielu książek nakręcone są filmy. I zamiast czytać można usiąść na kanapie i obejrzeć, poznać całą historię z ekrany telewizora czy komputera.

Ale dzięki czytaniu sami możemy sobie wyobrazić to, o czym czytamy. Jak wyglądał główny bohater, jak wyglądał jego dom. Czytanie wprowadza nas w krainę wyobraźni.

My pamiętamy zapach czytanych książek. Nasze dzieci częściej czytają na czytnikach elektronicznych i mówią: daj mi kabel od ładowarki, bo muszę podładować moją książkę. Taki znak czasu.

Ale nie ważne czy czytamy papierową, czy elektroniczną książkę. Czytajmy jak najwięcej. I starajmy się do tego przekonać nasze dzieci - najlepiej służąc własnym przykładem i czytając samemu jak najwięcej.” - mówił Tadeusz Klama podczas uroczystej inauguracji akcji.

Tegoroczne czytanie poprzedził wykład profesora Adama Łukaszewicza na temat biografii Gabrieli Zapolskiej. A czytane fragmenty były wzbogacone inscenizacjami fragmentów utworu.