Jak najlepiej wykorzystać unijne i rządowe dofinansowanie. Rozmawiali o tym samorządowcy podczas spotkania w Stawiskach. Wzięli w nim udział Marszałek Województwa Podlaskiego, Artur Kosicki i Wicemarszałek, Marek Olbryś, a także Starostowie, Burmistrzowie i Wójtowie.

Jak podkreślał Marszałek, Artur Kosicki, najważniejszy jest dobry podział dofinansowania. Tak, żeby znaleźć kompromis między rozwojem dużych miast i inwestycjami w mniejszych miejscowościach:

“W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego mieszkańcy gminy Stawiski uzyskali prawie 10 milionów złotych. To są bardzo duże środki. Dbamy także o bezpieczeństwo mieszkańców: Ochotnicza Straż Pożarna została wsparta w ramach budżetu Województwa Podlaskiego. Wszystkie działania komponują się z zasadą, o której mówi rząd - czyli zasadą zrównoważonego rozwoju. Dbam o to, żeby także nasze województwo rozwijało się w sposób zrównoważony. Czyli nie tylko wsparcie w dużych miastach, takich jak Białystok, Łomża i Suwałki. One też oczywiście są ważne. Ale te mniejsze miejscowości również są istotne. Tak żeby można było ten poziom życia wyrównać i żeby nasze województwo rozwijało się w sposób zrównoważony”

Bardzo istotną częścią budżetu województwa są wydatki na budowę, ale także remonty dróg. Zwłaszcza pieniądze na tzw. bieżące utrzymanie pozwalają na stałą poprawę stanu nawierzchni. A jeżeli uda się utrzymać taki poziom wydatków na ten cel, w ciągu kilku lat większość dróg wojewódzkich będzie wyremontowana - mówi Wicemarszałek, Marek Olbryś.

“W budżecie województwa mamy zaplanowane czterdzieści milionów złotych na remonty. Rozmawiamy z samorządowcami jak najlepiej wykorzystać te pieniądze i na jakich odcinkach dróg. Są to tylko remonty, ale o dobrych standardach. Myślę że na tysiąc trzysta kilometrów dróg jakie posiada województwo, zbliżamy się już do pięćdziesięciu procent takich, które będą już w miarę w dobrym stanie. Mamy nadzieję, że jeżeli tyle będziemy przeznaczać co roku w budżecie na bieżące utrzymanie dróg, to jesteśmy w stanie dobić do stu procent przez cztery do ośmiu lat. Tak, żeby ten stan dróg był bezpieczny dla ich użytkowników”

Marszałkowie podczas spotkania zadeklarowali, że jeszcze w tym roku remontu doczeka się droga wojewódzka nr 647 łącząca Stawiski i Kolno. Pieniądze na poprawę stanu nawierzchni mają pochodzić z budżetu województwa. Teraz zmodernizowany jest tylko fragment tej drogi - mówi burmistrz Stawisk, Agnieszka Rutkowska

“To jest bardzo ważna droga. Na terenie gminy Stawiski już praktycznie mamy dobry odcinek, zostało nam niecałe dwieście metrów. Ale cała reszta do Kolna jest do zrobienia. Dlatego w tym momencie jest to najpilniejsza drogowa inwestycja”

Wsparcie z budżetu województwa umożliwia realizację większej liczby inwestycji, także drogowych - mówi Wicestarosta Kolneński, Karol Pieloszczyk.

“Dzięki dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego możemy inwestować w całą infrastrukturę drogową. A pieniądze pochodzące z dofinansowania odciążą nasz budżet. Dzięki temu powiat może realizować inne inwestycje, nie tylko drogowe.
A remont drogi między Stawiskami i Kolnem wpisuje się w politykę rozwoju powiatu. Zabiegaliśmy o remont tej drogi na całym odcinku Kolno-Stawiski. Jest to ważny odcinek dla mieszkańców gminy Kolno i gminy Stawiski. A także osób, które z drogi ekspresowej chcą jak najsprawniej dojechać np. do Kolna”

W tym roku samorządy mogą liczyć na większe niż zwykle wsparcie na remont dróg. Będzie to możliwe, bo, dzięki łagodnej zimie, rosną oszczędności związane z odśnieżaniem dróg. Pieniądze pierwotnie przeznaczone na ten cel najprawdopodobniej będą przeznaczone na remonty nawierzchni.