“Sztuka Książkowego Uwodzenia” - to hasło pierwszej Powiatowej Konferencji Bibliotekarzy. W Dworze Rogiński w Kolnie spotkali się przedstawiciele ponad 20 bibliotek z terenu Powiatu. Rozmawiali o wyzwaniach, jakie stoją przed ich zawodem, a także szansach jakie przynosi nowa technologia.

Jak mówili uczestnicy konferencji młodzież coraz częściej odchodzi od czytania książek. Wydają im się nudne, skomplikowane i zajmują dużo czasu. Uważają, że nie ma potrzeby czytania książki przez kilkanaście godzin, skoro ta sama, według nich, historia jest pokazana w filmie. Kolorowym i krótkim.

Takie zachowania to wielkie wyzwania dla nauczycieli, ale także dla bibliotekarzy - mówi pełniąca obowiązki dyrektora Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Kolnie, Bożena Kowalewska.

“Nasza konferencja wpisuje się w XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który obchodzimy pod hasłem: “Biblioteka - świat w jednym miejscu”. W bibliotece cały świat jest w jednym miejscu, a cała wiedza o świecie zebrana jest na wyciągnięcie ręki. Można w niej szukać odpowiedzi na każde pytanie. Staramy się, aby księgozbiór zaspokajał w pełni potrzeby i zainteresowania naszych czytelników. To my - bibliotekarze musimy stworzyć czytelnikom w naszych bibliotekach, wspaniałe, fantastyczne warunki i niepowtarzalną atmosferę, aby inspirować ich do rozwoju i osiągania sukcesów w życiu.” - mówiła Bożena Kowalewska.

Wiele osób nie docenia Waszej pracy. A to przecież także od Was zależy to, czy młodzi ludzie sięgną po książkę. To Wy jesteście - jak lekarz pierwszego kontaktu - pomagacie osobie, która przychodzi w poszukiwaniu lektury. - mówił podczas konferencji Wicestarosta Kolneński, Karol Pieloszczyk.

“Jesteście bardzo ważni i dlatego spotykamy się tutaj, żeby porozmawiać o waszej pracy. O jej znaczeniu dla nas wszystkich. Czytanie książek to otwarte bramy do każdego ze światów: świata wyobraźni, podróży czy nauki. Każdy z nas pamięta chwile spędzone z ulubioną książką oraz jaki miała na nas wpływ. Jest to wyjątkowy świat, który nas rozwija,  zaspokaja ciekawość czy też pozwala odetchnąć od codzienności. Państwo jesteście strażnikami tych światów.” - mówił Karol Pieloszczyk.

Pierwszą Powiatową Konferencję Bibliotekarzy zorganizowało Starostwo Powiatowe w Kolnie i Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie. Wzięli w niej udział przedstawiciele 21 bibliotek.