To wyjątkowy dzień dla wszystkich mieszkańców Kumelska. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w tej miejscowości obchodziła dzisiaj 95-tą rocznicę utworzenia. Od prawie wieku strażacy ochotnicy pomagają lokalnej społeczności. Gaszą pożary, likwidują skutki klęsk żywiołowych, czy pomagają ofiarom wypadków - mówił podczas uroczystości Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

“Wyjątkowy dzień dla mieszkańców Kumelska, Gminy Kolno i Powiatu Kolneńskiego. Dzień, w którym wspominamy tych którzy 95 lat temu Straż zakładali i tych, którzy przez te lata wam służyli. Niektórzy tutaj stoją. I święto wasze - młodych ludzi, którzy dzisiaj służą temu społeczeństwu, służą nam. Kiedy mówię Straż Pożarna, zawsze mam na myśli Ochotniczą Straż Pożarną i Państwową Straż Pożarną. Bo kiedy dochodzi do zdarzenia to ich jednostka jest jedna, a Was jest kilka. I chociaż nie bierzecie za to pieniędzy, pracujecie społecznie, to zawsze można na was liczyć. Gdy usłyszycie sygnał syreny rzucacie swoje obowiązki, pracę w polu, w obejściu i ruszacie, żeby ratować ludzkie mienie i życie. Chcę wam serdecznie podziękować za tą gotowość, za bezpieczeństwo, które nam dajecie. Podziękować Wam i Waszym rodzinom.” - mówił Tadeusz Klama.

 

Starosta dziękował również parlamentarzystom, wójtowi i radnym Gminy Kolno, za to, że stale wspierają strażaków ochotników.

 

Dzisiaj nawet tak niewielkie jednostki jak OSP Kumelsk mają bardzo duże znaczenie - mówił prezes OSP Kumelsk, Leszek Góralczyk.

“Obchodzimy dzisiaj jubileusz 95-lecia powstania Straży Pożarnej w Kumelsku. Nasza jednostka typu S. Nie jesteśmy w Krajowym Systemie Ratowniczym, posiadamy lekki samochód ratowniczy, który został zakupiony w 2016 roku. Jesteśmy jednostką, która znajduje się na obrzeżach naszej gminy. Jesteśmy tutaj jak najbardziej potrzebni, z tego względu też został nam zmieniony samochód na nowy. To samochód, który jest to dość dobrze wyposażony w nowoczesny sprzęt. Ostatnie czasy pokazują, że anomalie pogodowe są coraz gwałtowniejsze, coraz większe i bardzo często zaangażowane są wszystkie jednostki z całej Gminy, z całego Powiatu, ponieważ niejednokrotnie ten teren klęski jest mocno rozległy. W takich sytuacjach właśnie sprawdzają się wszystkie jednostki, które są rozsiane po całym terenie i mogą szybko i bezpośrednio dotrzeć do niebezpieczeństw i  zagrożeń. Chcemy pomagać.” - mówił Leszek Góralczyk.

 

W czasie uroczystości część strażaków została odznaczona, a Starosta wręczył jednostce upominki.