104 lata temu, po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość. Dzisiaj w wielu miejscach Powiatu Kolneńskiego odbyły się uroczystości przypominające o tych wydarzeniach. Święto Niepodległości to czas, kiedy przypominamy sobie o tym, jak długa była droga do wolności, niepodległości i własnego terytorium.

W uroczystościach w Kolnie uczestniczył Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

“To nasze święto. Święto wolnych ludzi, wolnego narodu. Każdego roku spotykamy się na kilku uroczystościach, które przypominają nam bohaterów, którzy na przestrzeni wieków walczyli o naszą wolność. Dzisiaj spotykamy się w Kolnie, żeby podziękować wielkim Polakom, ale także synom naszej kolneńskiej ziemi. I dziękujemy im za wywalczoną wolność, za wolność, którą nam dali. Jako Polacy jesteśmy narodem wyjątkowym, walecznym. I w chwilach zagrożenia stajemy razem. Nie zawsze się zgadzamy, nie zawsze mamy wspólne zdanie. Ale wtedy, kiedy trzeba idziemy. Idziemy walczyć o Ojczyznę, o swoją rodzinę, nierzadko tracąc życie. Ojczyzna, która ma takich synów bezpiecznie może patrzeć w przyszłość. Życzę Państwu czasu pokoju dla nas wszystkich, Aby pokój wywalczony przez naszych bohaterów przetrwał jak najdłużej. Niech żyje wolna Polska“ - mówił Tadeusz Klama.

W Małym Płocku w obchodach Święta Niepodległości uczestniczył Wicestarosta Kolneński, Karol Pieloszczyk.

“Przez ponad sto lat niewoli Polacy walczyli w krwawo tłumionych powstaniach. Byli zsyłani na Syberię, próbowano pozbawić ich tożsamości w ramach nasilającej się germanizacji i rusyfikacji. Na szczęście mimo tego, dzięki wysiłkom wielu patriotów młode pokolenia Polaków nie straciły swojej tożsamości narodowej.  I kiedy pojawiła się szansa na odzyskanie Niepodległości – 104  lata temu - nasi przodkowie dobrze ją wykorzystali. “ - mówił Karol Pieloszczyk.

Przedstawiciele Powiatu Kolneńskiego złożyli kwiaty w miejscach pamięci.