“Czytanie jako proces upiększania umysłu i uszlachetniania serc” - to hasło Powiatowej Konferencji Bibliotekarzy. Przedstawiciele 21. bibliotek z terenu Powiatu spotkali się w Starostwie Powiatowym w Kolnie.

 

Jak podkreślali uczestnicy spotkania to okazja do rozmów na temat promocji czytelnictwa i szukania sposobów skutecznych metod docierania do potencjalnych czytelników.

 

“Spotykamy się, poznajemy, zaczynamy współpracować, wymieniamy się dobrymi doświadczeniami. Każde nasze spotkanie dotyczy promocji czytelnictwa, które jest podstawą rozwoju intelektualnego.” - mówiła Dyrektor Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Kolnie Bożena Kowalewska.

 

Podczas spotkania wykład wygłosił rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, dr Roman Gawrych. 

 

“Bardzo się cieszę z udziału w konferencji, która ma tak wciągający tytuł. Zauważyłem, że chcecie państwo prowadzić do tego, żeby czytanie było istotną częścią szeroko pojętej edukacji prowadzonej wśród dzieci i dorosłych.” - mówił Roman Gawrych. 

 

Współorganizatorem konferencji było Starostwo Powiatowe w Kolnie. Promowanie czytania jest istotne, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy są zafascynowani technologią, mówił przed spotkaniem Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

 

“Niestety, młodzi ludzie często na czytanie patrzą zupełnie inaczej niż my. Wolą krótkie filmy w internecie. Już nawet te na YouTube są za długie. Króluje TikTok. A to sprawia, że nie potrafią się skupić. Chcą się wszystkiego dowiedzieć w kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście sekund. A potem klikają dalej. 

Dla bibliotekarzy to ogromne wyzwanie. Jak przekonać młode osoby do czytania książek? Widzę wiele ciekawych projektów, które realizujecie. I mam nadzieję, że dzięki waszej ciężkiej - i często niedocenianej pracy - jak najwięcej osób będzie sięgało po książki.”

 

Powiatową Konferencję Bibliotekarzy zorganizowało Starostwo Powiatowe w Kolnie i Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna.