Setne urodziny świętowali dzisiaj strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwonem. Jednostka powstała w 1923 roku. Wtedy do dyspozycji strażaków były ręczne pompy, które przewożono na wozach drabiniastych. Ale jednostka, mimo wielu zawirowań historii przetrwała - mówił podczas uroczystości Wójt Gminy Kolno, Józef Wiśniewski.

“Przetrwali okres wojny, okupacji niemieckiej i sowieckiej. Także czasy komunizmu. Bardzo ważne były lata 60-ste XX wieku, ponieważ wtedy mieszkańcy, w czynie społecznym, wybudowali remizę. W tym samym czasie pojawiły się pierwsze samochody gaśnicze, które do tej pory są systematycznie wymieniane na coraz nowocześniejsze. Także strażacy ochotnicy byli i są cały czas na drodze podnoszenia swoich kwalifikacji, żeby nieść pomoc.” - mówił Józef Wiśniewski.

Podczas uroczystości Prezes OSP Czerwone, Łukasz Słapiński przypomniał wszystkim gościom historię jednostki. Opowiedział o jej początkach, rozwoju i tym, jak wygląda teraz.

Strażakom ochotnikom z Czerwonego dziękował za ich służbę na rzecz lokalnej społeczności Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

“To wyjątkowy dzień dla mieszkańców Czerwonego, Gminy Kolno i Powiatu Kolneńskiego. Dzień, w którym chcemy uhonorować tych, którzy 100 lat temu Jednostkę powołali, tych, którzy przez ten czas w niej na przestrzeni lat służyli, a także tych, którzy dzisiaj tutaj stoją. Bo to wy dzisiaj wzięliście na siebie ten obowiązek ratowania życia i zdrowia ludzi. Kiedy trzeba jechać do akcji, rzucacie wszystko, pracę w polu, w  gospodarstwie. Na sygnał syreny ruszacie tutaj do remizy by się przebrać i wyjechać na ratunek. Bez was nie byłoby tego bezpieczeństwa, nie byłoby ochrony przeciwpożarowej na takim poziomie. Bo Państwowa Straż jest jedna, a Strażaków Ochotników jest więcej i jesteście zawsze w pobliżu. Serdecznie wam dziękuję za bezpieczeństwo jakie nam dajecie. Za to, że w każdej chwili możemy na was liczyć. Dziękuję także panu Wójtowi,  Radzie Gminy Kolno, Parlamentarzystom, Samorządowcom, którzy wspierają Straż, kupują wam sprzęt, doposażają i robią wszystko, żeby ta Jednostka była w jak najlepszej gotowości bojowej.” - mówił Tadeusz Klama.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej polowej. Po nich,nagrodzono i wyróżniono 32 strażaków za ich długoletnią służbę. Prezent, w imieniu Powiatu Kolneńskiego, przekazał także Starosta, Tadeusz Klama. Do jednostki OSP w Czerwonem trafił specjalistyczny sprzęt, latarka ręczna szperacz.

Strażacy przygotowali też piknik rodzinny dla mieszkańców Czerwonego.