Trzeba kultywować tradycję naszych przodków, to powód do dumy. Mówili uczestnicy konferencji w sprawie umacniania dialektu kurpiowskiego w regionie, która odbyła się w Myszyńcu. Powiat Kolneński reprezentował na niej Wicestarosta, Karol Pieloszczyk. Podkreślał swój związek z Kurpiami. 

 

“Tym językiem posługiwali się moja babcia i dziadek, słyszałem go na co dzień. Warto pamiętać o swoich korzeniach, skąd się pochodzi. Trzeba kultywować tradycję regionalne, żeby były one rozpoznawalne nie tylko w Polsce ale i na świecie” - mówił Karol Pieloszczyk.

 

Uczestnicy konferencji rozmawiali o tym jak doprowadzić do tego, żeby dialekt kurpiowski stał się językiem regionalnym. Wtedy, w tych gminach, które mają kurpiowskie tradycje można byłoby stosować, na przykład: podwójne nazewnictwo.

 

“W czasie konferencji doszliśmy do wniosku, że język kurpiowski trzeba promować przez używanie zapisu kurpiowskiego pod nazwami miejscowości, urzędów, menu w restauracjach regionalnych, czy też przez prowadzenie liturgii katolickiej.” - dodaje Karol Pieloszczyk

 

W konferencji w Myszyńcu wzięli udział przedstawiciele lokalnych samorządów i instytucji kultury. 

 

Fot.: podlaskie.eu