Kiedy zaczynali nie mieli praktycznie żadnego sprzętu, mieli za to pasję i chęć pomagania. 10 lat temu 32 pasjonatów spotkało się i postanowili założyć Kolneńską Grupę Pierwszej Pomocy. Dzisiaj obchodzili swój jubileusz.

 

“Pomysł powstał ze względu na potrzebę udzielania pomocy i chęć uczenia się tej pierwszej pomocy przez nas samych, czyli pasjonatów ratownictwa medycznego. Zebraliśmy się jako nieformalna, nieoficjalna grupa w kilka osób. Wiedzieliśmy, że nie jesteśmy profesjonalistami w tej dziedzinie. Ale chcieliśmy doskonalić swoje umiejętności, żeby móc pomagać swoim bliskim, ale również i innym osobom.” - mówiła prezes Grupy i jedna z jej założycielek, Monika Stachelska.

 

Teraz w grupie działa blisko 60 osób. To młode osoby, które uczą się udzielania pierwszej pomocy, ale także lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Są widoczni na większości imprez, które odbywają się w naszym Powiecie, zabezpieczają je medycznie. Organizują też kursy, podczas których uczą jak udzielać pierwszej pomocy.

 

Za ich działalność dziękował im podczas obchodów 10-lecia Wicestarosta Kolneński, Karol Pieloszczyk.

 

“Grupa istnieje już tyle czasu i cały czas się rozwija to wielki powód do dumy. Gratuluje Wam sukcesu.  Myślę, że kiedy Grupa powstawała, nikt z Was nie myślał, że rozwinie się aż tak bardzo. Zaczęło się - jak wiele wielkich projektów - od marzeń. Kilka osób postanowiło działać, na początku bez sprzętu, ale z wielkim zapałem. Teraz mamy Grupę, która jest świetnie wyposażona, ale przede wszystkim jej członkowie są profesjonalnie wyszkoleni. Macie znakomite umiejętności i potraficie się nimi dzielić. A edukacja to ważna rola Waszej Grupy, którą bardzo doceniamy. Organizujecie warsztaty i prelekcje. Zawody w udzielaniu pierwszej pomocy na stałe wpisały się już w kalendarz naszego Powiatu. Dzięki Wam coraz więcej młodych osób wie jak się zachować, kiedy trzeba udzielić komuś pomocy. To wielka rzecz. Jestem pewien, że mieliście okazję pomóc wielu osobom, które potrzebowały wsparcia. Także w sytuacjach kryzysowych. Jesteście zawsze gotowi udzielać pierwszej pomocy na imprezach sportowych, szkolnych wydarzeniach lub w innych miejscach publicznych. Wasze zaangażowanie i gotowość do działania przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na terenie Powiatu. Gratuluję jeszcze raz sukcesu Waszej Grupy. Jesteście inspiracją dla innych młodych ludzi i przykładem, że można wnieść realny wkład poprawę naszego wspólnego bezpieczeństwa. “ - mówił Karol Pieloszczyk. 

 

Członkowie Grupy przygotowali wiele atrakcji w związku z obchodami 10-tej rocznicy założenia. Na scenie przy kościele pw. Świętej Anny pojawiły się lokalne zespoły, swoje specjały przygotowały także członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych.