Światowy Dzień Sybiraka ustanowiony został  17 września w celu upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Jest to też rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Najważniejsze w tym dniu jest jednak przypomnienie losów zesłańców, spisywanie ich i przekazywanie dalej.

Powiatowe obchody Światowego Dnia Sybiraka rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele św. Anny w Kolnie 18 września odprawionej w intencji Sybiraków przez dziekana kolneńskiego ks. Tomasza Grabowskiego. Po Mszy Sybiracy wraz z rodzinami, przedstawiciele samorządów, szkół i harcerze złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym „Wywózki na Sybir”.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w Dworze Rogiński w Kolnie. Na spotkaniu głos zabrali między innymi Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk oraz przedstawiciele Związku Sybiraków Koła Terenowego w Kolnie Pani Prezes Daniela Śliwecka, oraz Pani Sekretarz Agnieszka Bugnacka.

Wicestarosta mówił o wyjątkowej woli przetrwania Polaków zesłanych na Sybir.

„Sybir kojarzy się często z prześladowaniami, katorgą, zniewoleniem i niszczeniem polskiej tożsamości. Jednak represje i syberyjska ziemia nie zniszczyła Polaków. Sybir jest też świadectwem o niezłomności Polaków i wzajemnym wspieraniu się.” - powiedział Karol Pieloszczyk.

O konieczności zachowania pamięci o Sybirakach mówiła Pani Prezes Daniela Śliwecka.

„Chcemy złożyć hołd Sybirakom, którzy zostali na nieludzkiej ziemi, ale i dla Tych co wrócili do Polski. Wszystkim, którzy przeżyli gehennę życia.

Jest nas coraz mniej i tylu już odeszło, chociaż kiedyś było ponad 100 osób.” – powiedziała Daniela  Śliwecka.

O budowaniu wspólnoty rodziny sybirackiej i realizacji misji przekazywania doświadczeń Sybiraków mówiła Pani Sekretarz Agnieszka Bugnacka.

„Myślę, że od tego roku władze samorządów (powiat, gmina, miasto) będą więcej włączały się w pielęgnowanie historii - tak jak w tym roku. Będą razem z nami ten kawałek historii przekazywać młodym.

Mam nadzieję i marzę o tym, żeby Rodzina Sybiracka bardziej się łączyła, więcej spotykała. Bardzo dziękuję, że wszyscy tutaj jesteśmy.” – mówiła Agnieszka Bugnacka.

Podczas uroczystości wręczono medale z okazji 95 rocznicy powstania Związku Sybiraków.

Oprawę muzyczną uroczystości przygotowali Państwo Anna i Paweł Podeszwik wraz z solistkami Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Przed uczestnikami spotkania wystąpili: Anna Wróbewska, Julia Wierzbicka, Julia Rydelek Amelia Szymańska.

Kwiaty dla uczestników uroczystości ufundowała „Trzeciak Paweł - Kwiaciarnia”.